Projekt „Serce Jury – defibrylatory AED w kluczowych miejscach Jury Krakowsko-Częstochowskiej” jest realizowany przez Grupę Jurajską GOPR przy wsparciu partnerów i sponsorów. Ma na celu rozmieszczenie urządzeń AED na terenie Jury – każde z nich będzie umieszczone w miejscu szczególnie ważnym turystycznie. Punkty takie jak Zamek w Olsztynie, Jaskinia Głęboka, Dolina Będkowska, zamek Pilcza czy Zamek Ogrodzieniec  odwiedzane są co roku  przez rzesze turystów. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa zarówno turystów jak i okolicznych mieszkańców. 
 
Stres, intensywny tryb życia, siedząca praca, zmniejszona aktywność fizyczna znacznie przyczyniają się do zaistnienia stanów zagrożenia życia. Wezwanie pomocy pod numerem alarmowym 112 to tylko pierwszy krok. W takich przypadkach najważniejszy jest czas reakcji – liczy się każda minuta, szczególnie ta przed dotarciem Zespołu Ratownictwa Medycznego. Statystyki nie pozostawiają złudzeń: osoba u której doszło do zatrzymania akcji serca ma tylko 5% szans na przeżycie. Natychmiastowe podjęcie działań ratunkowych przez świadków zdarzenia zwiększa szansę aż trzykrotnie. Jeśli w pobliżu miejsca wypadku znajduje się defibrylator AED i zostanie prawidłowo użyty, szansa na uratowanie ludzkiego życia sięga nawet 70%!  Dlatego właśnie Grupa Jurajska GOPR, przy współpracy z partnerami i sponsorami, umieszcza defibrylatory AED w newralgicznych punktach Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
 
Akcja „Serce Jury” to istotny krok w stronę poprawy bezpieczeństwa. Instalowane urządzenia są w pełni automatyczne, w razie potrzeby mogą zostać użyte przez każdego. Wystarczy nacisnąć przycisk a urządzenie przeprowadzi nas komendami głosowymi przez kolejne kroki udzielania pierwszej pomocy przy zatrzymaniu krążenia.
 
Plan działania jest bardzo prosty – defibrylatory AED w kluczowych miejscach Jury:
– Brandysówka, Dolina Będkowska
– zamek Ogrodzieniec, Podzamcze
– zamek Pilcza, Smoleń
– Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury przy Jaskini Głębokiej, Podlesice
– Urząd Gminy Olsztyn, Olsztyn

 

Użyj w razie potrzeby – liczy się każda minuta!